Uszkodzenie ACL - naprawa i rekonstrukcja

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL jest częstym urazem kolana powstającym w mechanizmie pośrednim (skręcenie) oraz bezpośrednim (uderzenie w kolano, wypadek). Najczęściej uszkodzenie powstaje podczas urazu skrętnego i towarzyszy mu trzask lub wrażenie, że kolano „uciekło”. Towarzyszy mu krwiak i ból kolana, ale zdarzają się sytuacje w których nie pojawiają się prawie żadne objawy.

Uszkodzenie ACL oceniamy w badaniu fizykalnym oraz dodatkowymi urządzeniami (rolimeter, GNRB), w razie wątpliwości oraz celem dokładnej morfologii uszkodzenia wykonujemy MR kolana. Uszkodzone więzadło krzyżowe praktycznie zawsze wymaga naprawy lub rekonstrukcji. Decyzję o zaniechaniu operacji możemy rozważać u dzieci, osób starszych oraz nieaktywnych sportowo. W fazie wczesnej po uszkodzeniu w sprzyjających warunkach możemy pokusić się o naprawę uszkodzonego więzadła. Jest to możliwe w kilku procentach uszkodzeń, kiedy więzadło krzyżowe nie uszkadza się w części środkowej tylko odrywa od kości udowej (lub rzadziej w okolicy przyczpu do kości piszczelowej). Operację naprawy możemy wykonać do ok. 3 miesiąca* po urazie i zazwyczaj wymaga ona dodatkowego wzmocnienia tzw. „Internal Bracing” czyli dodatkowego użycia taśmy wzmacniającej. Po okresie 3 miesięcy* zaleca się już stosowanie metody „remnant preservation” polegającej na rekonstrukcji hybrydowej z użyciem przeszczepu, wzmocnieniem (internal bracing) i zachowaniem własnego więzadła. Ten typ operacji można także wykonywać do 3* miesiąca po urazie w przypadku zachowania części ACLa.

Rekonstrukcja ACL techniką "remnant preservation"

W przypadku kiedy więzadło jest uszkodzone całkowicie pozostaje wykonanie przeszczepu z tkanek własnych, allogenicznego lub syntetycznego.  Wybór przeszczepu to sprawa indywidualna i każdorazowo wymaga konsultacji z ortopedą. Operację rekonstrukcji ACL powinno wykonać się jak najszybciej po urazie ponieważ funkcjonowanie z niestabilnym kolanem doprowadza do uszkodzeń wtórnych jak uszkodzenia łąkotek czy chrząstki, które często nie pozwalają już wrócić do pełnego zdrowia i ruchu. Okres pooperacyjny kształtuje się różnie zależnie od wykonanej operacji. Chory powinien bez większych problemów chodzić najpóźniej do 3 miesiąca po operacji.

Podkreślić trzeba fakt iż bez długiej i profesjonalnej rehabilitacji wyniki operacji są znacznie gorsze niż u pacjentów rehabilitowanych.

 

Wykonuję wszystkie typy operacji rekonstrukcji więzadłowych z użyciem najnowocześniejszych technik operacyjnych. Każda operacja dostosowana jest do aktualnego stanu kolana chorego, ponieważ czasy wykonywania w każdym przypadku rekonstrukcji minęły bezpowrotnie.

* - wartość orientacyjna, u każdego pacjenta jest to sprawa indywidualna

ortopeda Mariusz Puszkarz

Gabinet Ortopedii

i USG Narządu Ruchu

570-777-903

ortopeda rybnik

Pracuje w:

Gabinet Ortopedyczny

Mariusz Puszkarz

ul. Borki 20

44-200 Rybnik

570-777-903

Przychodnia na Rondzie

al. Wojska Polskiego 3c

44-240 Żory

570-777-903

32 722 90 90

Centrum Medyczne DANEA

al. Jaworzańska 14

43-382 Bielsko-Biała

(33) 811 00 50, 512457547

REJESTRACJA 570-777-903