Szukaj
  • Mariusz Puszkarz

Uszkodzenie ACL - naprawa i rekonstrukcja

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACLjest częstym urazem kolana powstającym w mechanizmie pośrednim (skręcenie) oraz bezpośrednim (uderzenie w kolano, wypadek). Najczęściej uszkodzenie powstaje podczas urazu skrętnego i towarzyszy mu trzask lub wrażenie, że kolano „uciekło”. Towarzyszy mu krwiak i ból kolana, ale zdarzają się sytuacje w których nie pojawiają się prawie żadne objawy.


Uszkodzenie ACL oceniamy w badaniu fizykalnym oraz dodatkowymi urządzeniami (rolimeter, GNRB), w razie wątpliwości oraz celem dokładnej morfologii uszkodzenia wykonujemy MR kolana. Uszkodzone więzadło krzyżowe praktycznie zawsze wymaga naprawy lub rekonstrukcji. Decyzję o zaniechaniu operacji możemy rozważać u dzieci, osób starszych oraz nieaktywnych sportowo. W fazie wczesnej po uszkodzeniu w sprzyjających warunkach możemy pokusić się o naprawę uszkodzonego więzadła. Jest to możliwe w kilku procentach uszkodzeń, kiedy więzadło krzyżowe nie uszkadza się w części środkowej tylko odrywa od kości udowej (lub rzadziej w okolicy przyczpu do kości piszczelowej). Operację naprawy możemy wykonać do ok. 3 miesiąca* po urazie i zazwyczaj wymaga ona dodatkowego wzmocnienia tzw. „Internal Bracing” czyli dodatkowego użycia taśmy wzmacniającej. Po okresie 3 miesięcy* zaleca się już stosowanie metody „remnant preservation” polegającej na rekonstrukcji hybrydowej z użyciem przeszczepu, wzmocnieniem(internal bracing)i zachowaniem własnego więzadła. Ten typ operacji można także wykonywać do 3* miesiąca po urazie w przypadku zachowania części ACL.


W przypadku kiedy więzadło jest uszkodzone całkowicie pozostaje wykonanie przeszczepu z tkanek własnych, allogenicznego lub syntetycznego.  Wybór przeszczepu to sprawa indywidualna i każdorazowo wymaga konsultacji z ortopedą. Operację rekonstrukcji ACL powinno wykonać się jak najszybciej po urazie ponieważ funkcjonowanie z niestabilnym kolanem doprowadza do uszkodzeń wtórnych jak uszkodzenia łąkotek czy chrząstki, które często nie pozwalają już wrócić do pełnego zdrowia i ruchu. Okres pooperacyjny kształtuje się różnie zależnie od wykonanej operacji. Chory powinien bez większych problemów chodzić najpóźniej do 3 miesiąca po operacji.


Podkreślić trzeba fakt iż bez długiej i profesjonalnej rehabilitacji wyniki operacji są znacznie gorsze niż u pacjentów rehabilitowanych.


Wykonuję wszystkie typy operacji rekonstrukcji więzadłowych z użyciem najnowocześniejszych technik operacyjnych. Każda operacja dostosowana jest do aktualnego stanu kolana chorego, ponieważ czasy wykonywania w każdym przypadku rekonstrukcji minęły bezpowrotnie.

* - wartość orientacyjna, u każdego pacjenta jest to sprawa indywidualna

#ACL #rekonstrukcjaACL #naprawaACL

36 wyświetlenia
 

Formularz subskrypcji

570 777 903

  • Google Places
  • Facebook

©2020 by ortopeda Mariusz Puszkarz